За (не)доверба на Владата ќе се гласа на 11.11 во 11 часот: На чија страна се адутите за мнозинство во Собранието?

Претседателот на Собранието, Талат Џафери за четврток ја закажа седницата на која треба да се гласа доверба на Владата, откако вчера до него стигна иницијативата со...

Има „грб“ во Извршниот одбор: ММФ ја потврди довербата во Кристалина Георгиева

Извршниот одбор (ИО) на Меѓународниот Монетарен Фонд (ММФ) ја потврди целосната доверба во директорката, Кристалина Георгиева, откако ги испита обвинувањата против неа за наводни притисоци врз...

Бектеши: Увозниците на мазут да побараат второ мислење, ако не веруваат на домашни анализи

Компаниите во земјава кои увезуваат мазут, што бил предмет на контрола и анализа од институциите, да побараат второ мислење кај независна лабораторија, доколку се сомневаат во...

Истражување: Инспекторите повеќе ги штитат моќниците отколку јавниот интерес

Ова го покажуваат резултатите од истражувањето на јавното мислење за искуствата и перцепцијата на граѓаните за работата на општинските инспекциски служби спроведено од НВО Инфоцентарот. а поддржано од Амбасадата на САД