Димитар Ковачевски

Ковачевски: Лажна вест е дека скопјани ќе останат без греење, ќе има топли радијатори цела зима

Владата одлучи најтранспарентно да одлучува за производството и набавката на електрична енергија и ги повикувам сите чинители внимателно да ги следат податоците, рече премиерот Димитар Ковачевски...

Ковачевски: Обезбедена е стабилна испорака на струја за целата држава, како и парно греење за Скопје

Вечерва премиерот Димитар Ковачевски одржа вонредна прес-конференција на која информираше за одлуките на Економско- енергетскиот совет кој имаше седница. Тој ја отвори прес-конференцијата со оценка дека...

И покрај скапата струја некои семејства се уште копаат криптовалути, злоупотребувајќи ги буџетските субвенции

И покрај енергетската криза, некои семејства се уште прават за 100 проценти повисоки сметки за електрична енергија, што укажува на копање криптовалути, беше објавено денес по...

Бесими на средба со Џентилони: Владата проактивно одговора на енергетската криза

Поддршка од власта за да се обезбеди ликвидноста на енергетските компании.  Енергетската криза и инфлацијата, мерките што се преземаат од страна на Владата и постоењето можности...

Владата денеска треба да прогласи кризна состојба во енергетскиот сектор

Владата, според најавите, денеска на седница треба да прогласи кризна состојба во енергетскиот сектор за да се вбризгаат буџетски средства директно во енергетските компании. Министерот за...