Фаучи: Ковид-19 може да остане со нас засекогаш како ендемска болест

Американски официјални лица од здравството повикуваат на внимателност, наспроти информациите дека Омикрон, новата варијанта на коронавирусот, може да ја запре пандемијата, јави дописникот на МИА од...

Фаучи според првичните наоди: Омикрон е помалку опасен од Делта сојот на коронавирус

Главниот советник на американскиот претседател за пандемијата, инфектологот Ентони Фаучи денеска изјави дека иако има брзо ширење на Омикрон сојот на коронавирусот, првите индикации покажуваат дека...

Фаучи со апел до вакцинираните Американци: Примајте трета доза од вакцината

Водечкиот американски експерт за заразни болести, Ентони Фаучи повика милиони Американци кои веќе биле целосно вакцинирани против коронавирус да примат и трета доза за да одржат...

Фаучи: Ќе има зголемување на бројот на заразени меѓу вакцинираните кој ќе биде поголем од сега

Главниот медицински советник во Белата куќа, Ентони Фаучи предупреди дека слабеењето на ефектот на вакцините во комбинација со високо преносливата Делта варијанта на коронавирусот ќе доведе...