Главниот советник на американскиот претседател за пандемијата, инфектологот Ентони Фаучи денеска изјави дека иако има брзо ширење на Омикрон сојот на коронавирусот, првите индикации покажуваат дека тој е помалку опасен од Делта сојот.

Фаучи за „Си-Ен-Ен“ изјави дека на научниците им требаат повеќе информации пред да донесат заклучок за сериозноста на видот Омикрон. Извештаите од Јужна Африка, каде што се појави и станува доминантен вид, покажуваат дека стапката на хоспитализација не е алармантно зголемена.

Засега, се чини, дека нема висок степен на сериозност, но навистина треба да бидеме внимателни пред да заклучиме дека Омикрон е помалку сериозен и не предизвикува тешка клиничка слика, во споредба со делта сојот, рече Фаучи.

Тој изјави дека администрацијата на Бајден размислува за укинување на ограничувањата за патување за патниците од неколку африкански земји кои не се американски државјани.

Да се ​​надеваме дека ќе успееме да ја укинеме забраната во прилично разумен временски период, рече Фаучи, додавајќи дека сите се чувствуваат лошо поради тешкотиите со кои се соочуваат Јужна Африка и другите африкански земји.

Омикрон до денеска е откриен во третина од американските држави, вклучувајќи го североисточниот, јужниот и западниот брег. Висконсин и Мисури се меѓу последните држави каде што се потврдени нови инфекции со сојот.

Во САД сè уште е доминантен Делта сојот на коронавирусот, сочинувајќи ги повеќе од 99 отсто од случаите и предизвикувајќи зголемување на хоспитализациите на север од земјата.

Американските власти продолжуваат со апели до луѓето да се вакцинираат и да добијат засилена доза, како и да носат маски во затворени простории, бидејќи сето тоа придонесува за заштита од делта, но и од други соеви на коронавирусот.