УЕФА: Пет македонски клуба добија 325.890 евра

Сумата е компензација за нивните играчи што настапија за своите репрезентации во квалификациите за Европското првенство во 2016 во Франција. Вардар доби 148.584 евра, Работнички 115.248 евра, Шкендија 31.028, Металург 26.595 и Брегалница 4.432 евра

Ракомет (ж), ЕП 2016: Осмо финале за Норвешка, прво за Холандија

Норвежанките во најнеефикасното полуфинале во историјата на Европските првенства ја совладаа Франција со 20:16, Холанѓанките, пак, беа пподобри од Данска со 26:22. Романија ја порази Германија со 23:22 и го освои петтото место