Денеска се очекува европска потерница по Пучдемон

Шпанскиот Врховен суд денеска најверојатно ќе објави европска потреница за апсење на разрешениот претседател на регионалната Влада на Каталонија, Карлес Пуџдемон, соопштија неименувани судски извори за...

Реформа на трудот во Европа и во Македонија

Новите правила во Франција, одоносно така-наречената реформа на трудот, што ја предложи претседателот Емануел Макрон, предизвика бран протести во земјата. Во Македонија, засега нема некој позначаен...