(Видео) Европскиот Парламент со огромно мнозинство го поддржа кандидатскиот статус на Украина

Огромното мнозинство членови на Парламентот на ЕУ го поддржа доделувањето кандидатски статус на Украина, Молдавија и Грузија. Гласањето се одржа во пресрет на самитот на Европскиот...

Редизајн на еврото: Германски политичар побара основачите на „Бајонтек“ да бидат на една од банкнотите

Германскиот европратеник од редовите на „Слободните демократи“, Мориц Кернер побара основачите на „Бајонтек“ – Угур Шахин и Озлем Туречи, изумители на анти-ковид ваквината на „Фајзер“, да...

Роаминг како од дома: ЕУ се договори за продолжување на Уредбата за роаминг до 2032 година

Преговарачите на државите членки и Европскиот парламент денеска постигнаа договор за новата Уредба за роаминг, што го продолжува сегашниот систем за користење на мобилни телефони во...

Наградата за истражувачко новинарство во Европа за проектот „Пегазус“

Конзорциумот на европски медиуми познат како „Забранети приказни“ и нивниот проект „Пегазус“ ја добија наградата на Европскиот Парламент за најдобро истражувачко новинарство, јави дописничката на МИА...

Поранешниот каталонски премиер Карлес Пучдемон остана без имунитет во Европскиот парламент

Европскиот суд на правдата го одзеде имунитетот на поранешниот каталонски премиер Карлес Пучдемон како европратеник, објави весникот  „Ла Вангуардија“. Во март оваа година, Европскиот парламент го...

Изјава на водечките партии во ЕП: Лукашенко прогласен за персона нон-грата во ЕУ

Водечките политички партии на Европскиот парламент во заедничка изјава го прогласија претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко за персона нон-грата во Европската Унија (ЕУ) и повикаа на...

Ќучук: Северна Македонија треба да има политичка Влада и Парламент што е можно побрзо

Известувачот за земјава во Европскиот парламент говори за потребата од организирање на фер и демократски избори што е можно побрзо, за државата да може да има функционална Влада која ќе може да сноси одговорност и Парламент, кој ќе може да ја контролира нејзината работа. Ќучук притоа се осврнува и на несогласувањата меѓу Скопје и Софија и најавите за можна блокада на преговорите за членство од страна на Бугарија и повикува заедничката историска комисија да продолжи со својата работа, додека пак политичарите, вели тој, треба да се занимаваат со иднината