Искупување за ЛШ: Фудбалерите на Сити плаќаат 26 автобуси за навивачи за ФА куп финалето

Венсан Компани, капитен на екипата, истакна дека и тој и неговите соиграчи се свесни за издатоците на кои се изложуваат фановите за присуство на нивните натпревари, па нивниот гест, како што рече, е за помош и на некој начин за возвраќање на неверојатната поддршка што ја имаат во текот на целата сезона. Мечот за титулата е против Вотфорд на „Вембли“ на 18 мај

ФА Куп: Третолигашот Вимблдон му пресуди на Вест Хем, Милвол го исфрли Евертон

Фенерџијата во англиската Лига 1 го елиминира составот на Мануел Пелегрини по триумфот со 4:2, членот, пак, Чемпионшип дивизијата ги порази популарните „карамели“ со 3:2 во меч на кој му претходеше дивеење на домашните навивачи кои притоа се судрија и со полицијата

Лига куп: Лидс на Алиоски во осминафинале, Ливерпул во аут (Видео)

Македонскиот репрезентативец беше меѓу резервите, во игра влезе во 104 минута и доби доверба да биде еден од петте изведувачи на удари од белата точка на што возврати со погодок. Лестер ги елиминира „црвените“ на менаџерот Јирген Клоп со 2:0

ФА куп: Линколн е прв аматерски клуб во четврт-финале по 103 години

Водечката екипа во петтата лига подобра на гости кај премиерлигашот Барнли со 1:0. Последен тим со фудбалери-аматери што се пласира меѓу осумте најдобри во натпреварувањето е Квинс Парк Ренџерс во 1914 година

Премиерлигашите на мака во ФА купот: Лестер поразен, Сити на поправен

Третолигашот Милвол го елиминира англискиот шампион по триумфот на домашен терен со 1:0, „граѓаните“ одиграа 0:0 на гости кај Хадерсфилд. И Гвардиола и Раниери изведоа комбинирани состави поради претстојните средби во ЛШ

Англиски ФА куп: Жиру по третпат го спаси Арсенал

Францускиот репрезентативец постигна гол во 89 минута, по асистенција на Перез, за комплетен пресврт и конечни 2:1 за „топчиите“ на гостувањето против Престон. Третото коло од премиерлигашите не го минаа Стоук, Борнмут и ВБА