Фестивал во Швајцарија: „Исчезнатиот” на Арбен Тачи е награден за најдобар странски филм

Филмот „Исчезнатиот” во режија на Арбен Тачи е прогласен за најдобар странски филм на Интернационалниот фестивал во Швајцарија. Филмот е финансиран од Агенцијата за филм на Република...

(Видео) Стампедо на фестивал во Хјустон: Најмалку осум лица загинаа, повеќемина се повредени

Најмалку осум лица загинаа, а неколку се повредени на фестивалот „Астроворлд“ во Хјустон, во американската сојузна држава Тексас, соопштија локалните власти. Противпожарната служба се појави со...

Серијата „Преспав“ ќе биде прикажана на фестивалот „Filmski Susreti Nis“

Серијата „Преспав“ ќе биде прикажана на 56-от Фестивал на актерски остварувања во српската кинематографија, „Filmski Susreti Nis“. „Преспав“ учествува во придружната фестивалска програма „ТВ регион“, заедно...