Светски, а наш: „Врба“ на Милчо Манчевски премиерно прикажан на Римскиот филмски фестивал

Најавувајќи ја програмата, уметничкиот директор на Фестивалот, Антонио Монда, го опиша филмот на Манчевски како „прекрасен“. Тој додаде дека годинава Фестивалот е во знакот на жената: елегантен и стамен, поими кои реферираат и на „Врба“, кој говори за мајчинство, љубов и доверба

Заврши 40. издание на „Браќа Манаки“: Златна камера 300 за Хелен Луварт

Француската кинематографка ги освои симпатиите на жирито со филмот „Невидливиот живот на Евридика Гузмао“. „Сребрена камера 300“ доби Џинсонг Донг за филмот „Езеро дивите гуски“, „Бронзена камера 300“ му беше доделена на Даниеле Ципри за филмот „Пирани“ додека „Мала камера 300“ заврши кај Констанца Сандовал. Со награда „Златна камера 300“ за животно дело од Битола замина Јоргос Арванитис

„Охридско лето“ вечерва слави 59 роденден: Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ на сцената во Антички театар

„Охридско лето“ својот официјален почеток го бележи со концертот на оперската певица Ана Липша Тофовиќ на 4 август во далечната 1961 година. Манифестацијата од година во година се развива по нагорна линија, прераснувајќи во пример како треба да се организира, одржува и негува еден фестивал. Од 1994 година е редовен член на Европската асоцијација на фестивали, асоцијација која на последниот состанок во Лисабон го смести „Охридско лето“ меѓу трите најреномирани манифестации од таков вид на стариот континент

„Браќа Манаки“ може да почне: Клаудија Кардинале пристигна во Битола

Високата гостинка од Италија вечерва ќе прошета по црвениот тепих до Центарот за култура каде свечено ќе и’ биде врачена наградата „Златна камера 300“ за особен придонес во светската филмска уметност. Освен неа, во Битола, синоќа пристигна и Роџер Дикинс, лауреатот на „Златна камера 300“ за животно дело

„Исцелител“ во натпреварувачка конкуренција на „Бергамо филм митинг“

Македонскиот филм „Исцелител“ е избран во официјалната конкуренција на 36.меѓународен филмски фестивал во Италија, „Бергамо филм митинг“,во која ќе се натпреварува заедно со шест други филмови....