Се одржа Фестивалот “Meet Prespa 2021”

Викендов се одржа третото издание на Фестивалот “Меет Преспа”. Оваа година Фестивалот на традиционалните преспански специјалитети беше организиран во село Љубојно каде дваесетина домаќинства од регионот...

„Налепница“ на Георги Унковски „налепи“ шест награди во Италија

Кратката комедија „Налепница“ („Sticker“) на режисерот Георги Унковски освои шест награди на премиерното издание на „Апулија фестивал“ за краткометражен филм во Италија. Македонскиот адут победи во...

Вечерва на „Охридско лето“ – „Сестри Прозорови“ на велешкиот театар

Улогите во претставата ги толкуваат Кети Борисовска, Маја Љутков, Славица Манаскова, Жарко Спасовски и Фаик Мефаилоски. Почетокот на претставата е во стандардниот фестивалски термин од 21 часот, со забелешка дека претставата не е препорачлива за лица помлади од 16 години

Вечерва почнува 60. „Охридско лето“: Отворање со концерт за Ана Липша Тофовиќ

Во текот на наредните 28 фестивалски денови, на отворените сцени на Античкиот театар, Долни Сарај, предворјето на „Света Софија“, како и самата црква ќе има околу 300 уметници од 19 земји, како и голем број домашни уметници. Драмската програма започнува утре со изведбата на претставата „Сестрите Прозорови“ на Чехов, во изведба на Театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ од Велес

„МОЗАИК“ фестивал: Вечерашниот концерт во „А1 арена“ се одложува

Организаторот на „МОЗАИК фестивал“, заедно со артистите на настанот, одлучи да го одложи вечерашниот концерт во „А1 Арена – Борис Трајковски“ поради препорачаните насоки за ограничување на...