Филмскиот композитор Олафур Арналдс лауреат на седмото издание на Скопје синема сити, 30 години од смртта на Мајлс Дејвис

За потсетување, Фестивалот ги има наградено со истата награда Дејвид Боуви (2015), Леонард Коен (2016), Руичи Сакамото (2018), Филип Глас (2019), Влатко Стефановски (2019) и New...

Интервју со Северџан Бајрам-Германците се кладеле дали е професионален актер, Моника Белучи го бакнала и го пофалила дека е одличен

Дел од неговата биографија не е професионалното актерско образование, но како натуршчик во последниве 25 години, оствари впечатливи улоги во филмовите на режисерите како Столе Попов...

ИФФК „Браќа Манаки“: По наградата во Карлови Вари, македонскиот филм „Сестри“ на Дина Дума го отвора фестивалот во Битола

Кинематограферот Кристиан Бергер лауреат на почесната „Камера 300“ и специјална „Камера 300“ за големиот руски режисер Андреј Кончаловски Со скратена програма во две компетитивни селекции за...

„Налепница“ на Георги Унковски „налепи“ шест награди во Италија

Кратката комедија „Налепница“ („Sticker“) на режисерот Георги Унковски освои шест награди на премиерното издание на „Апулија фестивал“ за краткометражен филм во Италија. Македонскиот адут победи во...

Спасовски ги прими авторите на „Медена земја“: Ви благодариме што нè направивте горди

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски денеска ги прими авторите на филмот ,,Медена земја“, кој од премиерата на филмскиот фестивал „Санденс“ на 28...

Една година по „Медена земја“: „Налепница“ на Георги Унковски на фестивалот „Санденс“

Премиерата на филмот е денеска по што се закажани уште три проекции - на 25 јануари, на 28 јануари и на 30 јануари. „Налепница“ е селектиран во над 5.000 пријавени за оваа програма во која влегоа 74 наслови од 27 земји

Заврши 40. издание на „Браќа Манаки“: Златна камера 300 за Хелен Луварт

Француската кинематографка ги освои симпатиите на жирито со филмот „Невидливиот живот на Евридика Гузмао“. „Сребрена камера 300“ доби Џинсонг Донг за филмот „Езеро дивите гуски“, „Бронзена камера 300“ му беше доделена на Даниеле Ципри за филмот „Пирани“ додека „Мала камера 300“ заврши кај Констанца Сандовал. Со награда „Златна камера 300“ за животно дело од Битола замина Јоргос Арванитис

Рекорд на филмот „Одмаздници: Завршница“ во САД: Профит од 156 милиони долари за два дена

Најновиот филм на „Марвел Студио“, „Одмаздници: Завршница“ урива рекорди во гледаност и по заработка по само неколку дена по премиерата. Според компанијата „Волт Дизни“, за само...