Рецензија: Роман, „Прави се сите“, Паоло Сорентино: Ролеркостер од искреност, вулгарност и убавина

Режисерот, оскаровец кој брзо ја освои пубиката по филмовите „Големата убавина“, „Младост“, серијата „Младиот папа“, и стана еден од водечките европски режисери, важна уметничка фигура која...

Британската амбасада покани пријатели на премиерата на новиот филм за Џемс Бонд „Не е време да се умре“

Британската амбасада во Скопје покани пријатели од филмската индустрија, културната дејност и бизнис секторот од Обединетото Кралство и Северна Македонија на премиерата на 25. филм за...

Филмот „ХОМО“ ќе се прикажува во Америка- потпишан договор меѓу „Скопје Филм Студио” и „Public Media Group”

Mакедонскиот филм „ХОМО“ со овој договор, станува достапен за гледачите во САД, на сите нивни канали, преку директен сателитски пренос и преку интернет протокол за ТВ...

(Интервју) Андреј Илиевски Волкашин, режисер: Дишеме отровен воздух, горат шуми а повеќе се потресуваме ако некој маж облече розово

„Кај нас физичко насилство кон луѓето кои што не изгледаат како „вистински мажи“ или “вистински жени“ се случува редовно, а овде на исток, ситуацијата станува се...

Разговор со Марија Апчевска-Петровска режисерка на „Северен Пол“: Важно е да се покаже дека и женскиот род исто така ги поминува сите младешки бури како и машкиот

Студена атмосфера во која контрасно се случуваат страсни и интензивни превирања на женскиот и машкиот идентитет во раната фаза на адолесценција, снимен со голема посветеност и...

Џослин Пук: Кјубрик не ми го даде сценариото за „Очи широко затворени“, компонирав музика според опис на сцената со ритуалот

Пред кариерата како композиторка на филмска музика во 80-тите години Пук членувала во поп-бендови: листата меѓу останатите ја сочинуваат „ABC“, „Meat Loaf“ и „The Communards“, а била и сешн-музичар на проектите на ѕвездите Питер Габриел, Ник...

Кинематограферот на нашите филмови „Големата вода“, „Бал-кан-кан“, Суки Меденчевиќ е претседател на жирито на „Браќа Манаки“

Интернационалното жири кое ќе ги оценува филмовите во натпреварувачката конкуренција на годинешното 42. издание на ИФФК „Браќа Манаки“ e предводено од Суки Меденчевиќ , американски кинематографер...

Булингот на социјалните мрежи може да стане „од играчка-плачка“ – моќна порака во филмот „Сестри“ на Дина Дума

Од Битола за НОВА ТВ, Ана Василевска По вчерашната проекција на филмот „Сестри“ во режија на Дина Дума на отворањето на 42. издание на ИФФК „Браќа...

Филмот од официјaлната селекција во Кан, „Северен пол“ на Марија Апчевска , викендов на ИФФК „Браќа Манаки“

Филмот „Северен пол“ на Марија Апчевска во продукција на „Кино око“ – првиот македонски краток филм кој бил во трка за Златна палма на Канскиот фестивал,...