Лига Европа: Шлаканица за Галатасарај, Нефчи елиминиран во Луксембург

Кобен за турскиот гигант беше тимот на Естерсунд кој по триумфот во Шведска со 2:0 одигра 1:1 во реваншот во Истанбул. Фола Еш, пак, го шокира поранешниот клуб на Ванче Шиков во Азербејџан со убедива победа (4:1) во возвратниот дуел. Шкендија во третото коло на мегдан со Тракаи. Првиот меч е на 27 јули во Литванија

Фудбал: Галатасарај и Снајдер раскинаа со неверојатна клаузула

Во спогодбениот договор за разделба, двете страни вметнаа член според кој играчот од средниот ред ќе плати 20 милиони евра на клубот доколку во наредните три сезони стане член на некој од ривалите во турската Суперлига

Кошарка, Евролига: Скромни два коша на Антиќ

Фенербахче го совлада Галатасарај со 103:87. Тимот на македонскиот интернационалец со максимален ефект по четири кола како и ЦСКА Москва, противникот, пак, заедно со Уникс Казан сè уште не знаат за победа во сезоната