Голф терените во Банско како тепих: С. Македонија викендот го добива осмиот шампион

Учесниците ќе бидат поделени во две конкуренции - дивизија А или т.н. „stroke play“ формат со две рунди по 18 дупки и дивизија Б или т.н. „single stableford“ формат со, исто така, две рунди по 18 дупки. За нов македонски шампион ќе биде промовиран играчот со најдобар грос резултат. Осмото издание на Отвореното македонско првенство во голф ќе стартува со петочните тренинг сесии (претпладне и попладне) што се замислени како турнирски рунди

Македонската Голф Федерација со најава: „Macedonian Open“ од 23 до 25 август во Банско

Турнирот ќе се одигра на терените на „Пирин Голф Клуб“ во Банско, Бугарија и ќе биде од отворен карактер. Право на учество, покрај домашни играчи, ќе имаат и странци кои ќе се натпреваруваат во посебна категорија. Оттука и очекувањата на организаторот за масовен интерес што во превод значи меѓу 80 до 100 пријавени голфери

Голф ѕвездата уапсена: Тајгер Вудс возел под дејство на алкохол

Поранешниот светски голфер број еден околу бил запрен од полициска патрола во местото Јупитер во околината на Мајами околу три часот изутрина, покажуваат снимки од безбедносните камери. По седум часа минати во локалниот затвор бил пуштен на слобода