Бектеши: Почнуваат засилени контроли на квалитетот на горивата и со мобилна лабораторија

Со државна мобилна лабораторија почнуваат засилени контроли на квалитетот на горивата во земјава. Државниот пазарен инспекторат од денеска започнува со вонредни контроли и на течните деривати...

Поскапуваат горивата: „Еуросупер 95“ за три денари, „еуросупер 98“ и еуродизел за 2,5

Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек за 8,50 отсто, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Малопродажната цена на бензинот „еуросупер 95“ се зголемува...

Превозниците на протест со барање: Прогресивен данок наместо зголемена акциза на горивата

Асоцијацијата на здруженија на работодавачи на превозните трговски друштва во државава „Макам-транс“ за денеска напладне најави протест со барање за укинување на Уредбата за зголемување на...

Државата губи на акциза, животната средина плаќа: Екстра лесното загадува 100 пати повеќе од дизелот

Дизелот и Екстра лесното гориво, освен разликата во акцизата и цената, се разликуваат и во техничките карактеристики кои се однесуваат на нивната чистота и согорување. Додека од...