Aдвокатите на Трамп до Сенатот: Отфрлете ја постапката за импичмент

Правниот тим на американскиот претседател наведе дека тој не сторил „апсолутно ништо погрешно“ и го повика Сенатот да ја отфрли постапката за отповикување што ја нарекоа „лажна“ и „опасно извртување на Уставот“

Досие на импичменти за претседатели на САД: Тројца отповикани, ниту еден разрешен

Во досегашната американска историја, тројца претседатели „паднаа“ во Претставничкиот дом на Конгресот, но не и во Сенатот. Прв беше Ендрју Џонсон во 1868 година, втор Бил Клинтон во 1998 година, а трет Доналд Трамп во 2019 година за чие разрешување од должноста ќе расправа Сенатот во јануари

Трамп не испраќа свој претставник на сослушувањето за импичмент

Неговиот советник, Пат Чиполоне, во писмото до демократот Џеролд Надлер наведува дека од претседателскиот тим „не може да се очекува да учествува во дебатата се додека не бидат именувани сведоци и не е јасно дали Одборот за правда ќе му дозволи на претседателот фер процес преку дополнително сослушување“

Истрага за импичмент на Трамп: Се спаси од руската, но му се заканува „украинска врска“

Претставничкиот дом на САД започнува официјална истрага за отповикување на претседателот Доналд Трамп. Спикерот на овој дом на Конгресот од редот на демократите Ненси Пелоси вчера...

Барање за импичмент на Доналд Трамп

Калифорнискиот демократ Бред Шерман поднесе барање за отповикување на претседателот на САД Доналд Трамп. Тој го обвинува претседателот за попречување истрага за руското мешање во американските...

Лекции од Watergate

Пишува: Беса Арифи, Вонреден професор во Универзитетот на Југо-Источна Европа Додека цела држава чека да се формира парламентарно мнозинство кое би овозможило формирање на влада која...