Интервју со Беким Сали-кандидат за градоначалник на Чаир од Алијанса на Албанците & Алтернатива поддржан од ВМРО-ДПМНЕ

НоваТВ ги покани на интервјуа, кандидатите за градоначалници на скопските општини и Градот Скопје, од сите поголеми партии од македонскиот и од албанскиот блок, и од...

Рама за австриски „Куриер“: Нема перспектива за Западен Балкан, ЕУ самата се држи како заложник на Балканот

Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за австрискиот весник „Куриер“ изјави дека нема перспектива за Западен Балкан и дека Европската Унија (ЕУ) самата се држи како...

Пендаровски за „То Вима“: Решението на приговорите на Бугарија треба да е усогласено со Договорот за пријателство и да го почитува правото на самоопределување на нашата нација

За Договорот од Преспа, европската перспектива на нашата земја и односите со Бугарија, за соработката со Грција, но и за договорот со Турција, говори претседателот на...

Заев за австриски „Стандард“: Оптимист сум, ние се обидуваме да ја разбереме бугарската позиција, а тие нашата

Премиерот Зоран Заев во интервју за австрискиот весник „Стандард“ на прашањето за бугарското вето на пристапните преговори за Северна Македонија во ЕУ и можниот излез од...

Вртев ексклузивно за НоваТВ: Како што на растението му треба зреење, така и на Северна Македонија и треба зрелост во услови на глобален ветер кој дува од запад кон исток

За значењето на 8 септември -Денот на Независноста , за пресвртот на општествен но и на уметнички план што беше неминовен на почетокот на деведесеттите години...

Тасевски во интервју за НоваТВ: Само со еднаквост на сите заедници можеме да зборуваме за желба за еднакво вложување и учество во подобрување на системот

Гостин денеска во рубриката-Интервју, ни е Давид Тасевски – психолог, извршен директор на Субверзивен фронт, невладина организација чиј фокус на работа е ЛГБТИ заедницата но, и...

На општините им се потребни повеќе пари и едуциран кадар-интервју со Извршната Директорка на ЗЕЛС, Душица Перишиќ

Вкупниот долг на општините во 2018 година изнесуваше 4 милијарди и 998 илјади денари. Истата година од државниот буџет им беа префрлени 3 милијарди и 32...

Национализмот беше наметнат како маска зад која се случи масовна корупција

Во третото последно продолжение од разговорот на Борјан Јовановски, професорот Владо Поповски зборува за опструкциите на процесот на потпишувањето на Охридскиот договор Нова ТВ: Во 2001...

Интервју со полковник Петре Кочов: Талибанците се како „коалиција“ на партнери кои денеска се сојузници, а утре може да бидат противници

Нова ТВ: Како ја објаснувате актуелната безбедносна ситуација во Авганистан? Полковник Кочов: Моментната безбедносна состојба во Авганистан е крајно драматична, непредвидлива и ескалира од ден во...