Домашниот енергетски сектор и економијата да го реализираат Зелениот договор – Обрадовиќ Грнчаровска од Самитот во Глазгов

Енергетскиот сектор со помалку интензивен јаглерод ќе овозможи поголема конкурентност, економски раст и сигурност во снабдувањето, а во исто време е важен предуслов за економска интеграција...

Исмет Рамадани: Нашите стратешки партнери нема да дозволат инсталирање на експозитури кои ќе ја загрозат евроатлантската интеграција

Претседателот на Евроатлантскот совет на Македонија во интервју за НОВА зборува за актуелната политичка криза и последиците кои можат да произлезат од неа за остваруваење на...

Кржаловски: Во јавноста непотребно се драматизира-оставката на Заев не е прв случај-претходно и Георгиевски, Црвенковски и Груевски беа во слична ситуација

При поднесувањето на оставката, премиерот Заев истакна дека не треба да има нови избори и дека очекува СДСМ да продолжи да ја води Владата со нов...

Свилановиќ за МИА: Отворен Балкан не е конкуренција на КИФ, ниту нова агенда – целта е само да се движиме побрзо напред

Интервју на специјалниот советник за регионални прашања на претседателот на Стопанската Комора на Северна Македонија Горан Свилановиќ Не гледам конкуренција меѓу Коморскиот инвестициски форум (КИФ) и...

Заев на „Утрински брифинг“: Тврдам дека Данела Арсовска е државјанин и на Бугарија, очекувам да се повлече

Затоа што изборите профилираат правец на движење на државата, а дома кога седиме ништо не помагаме, одмагаме, затоа што тогаш не е јасно мнозинството граѓани всушност...

Интервју Ристевска Јорданова : Неопходно ни е внатрешно зајакнување  – и политичко и на институционалните капацитети, а не да бараме избрзани и кусорочни решенија

Д-р Малинка Ристевска Јорданова, член на УО на Институтот за Европски политики Скопје и поранешна директорка, која важи за добар познавач со долгогодишно  искуство во креирањето...

Интервју со Блерим Беџети актуелен градоначалник на Сарај и кандидат за втор мандат од ДУИ

НоваТВ ги покани на интервјуа, кандидатите за градоначалници на скопските општини и Градот Скопје, од сите поголеми партии и независни листи. Оние што досега одговорија позитивно...

Интервју со Петре Шилегов, градоначалник на Скопје и кандидат за втор мандат предложен од владејачката коалиција

НоваТВ ги покани на интервјуа, кандидатите за градоначалници на скопските општини и Градот Скопје, од сите поголеми партии и независни листи. Оние што досега одговорија позитивно...

Интервју со Данела Арсовска независен кандидат за градоначалник на Скопје поддржана од ВМРО-ДПМНЕ

НоваТВ ги покани на интервјуа, кандидатите за градоначалници на скопските општини и Градот Скопје, од сите поголеми партии и независни листи. Оние што досега одговорија позитивно...