Интервју со Блерим Беџети актуелен градоначалник на Сарај и кандидат за втор мандат од ДУИ

НоваТВ ги покани на интервјуа, кандидатите за градоначалници на скопските општини и Градот Скопје, од сите поголеми партии и независни листи. Оние што досега одговорија позитивно...

Интервју со Петре Шилегов, градоначалник на Скопје и кандидат за втор мандат предложен од владејачката коалиција

НоваТВ ги покани на интервјуа, кандидатите за градоначалници на скопските општини и Градот Скопје, од сите поголеми партии и независни листи. Оние што досега одговорија позитивно...

Интервју со Данела Арсовска независен кандидат за градоначалник на Скопје поддржана од ВМРО-ДПМНЕ

НоваТВ ги покани на интервјуа, кандидатите за градоначалници на скопските општини и Градот Скопје, од сите поголеми партии и независни листи. Оние што досега одговорија позитивно...

Интервју со Александар Филиповски-кандидат за градоначалник на Аеродром од СДСМ

НоваТВ ги покани на интервјуа, кандидатите за градоначалници на скопските општини и Градот Скопје, од сите поголеми партии и независни листи. Оние што досега одговорија позитивно...

Интервју со Беким Сали-кандидат за градоначалник на Чаир од Алијанса на Албанците & Алтернатива поддржан од ВМРО-ДПМНЕ

НоваТВ ги покани на интервјуа, кандидатите за градоначалници на скопските општини и Градот Скопје, од сите поголеми партии од македонскиот и од албанскиот блок, и од...

Рама за австриски „Куриер“: Нема перспектива за Западен Балкан, ЕУ самата се држи како заложник на Балканот

Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за австрискиот весник „Куриер“ изјави дека нема перспектива за Западен Балкан и дека Европската Унија (ЕУ) самата се држи како...

Пендаровски за „То Вима“: Решението на приговорите на Бугарија треба да е усогласено со Договорот за пријателство и да го почитува правото на самоопределување на нашата нација

За Договорот од Преспа, европската перспектива на нашата земја и односите со Бугарија, за соработката со Грција, но и за договорот со Турција, говори претседателот на...

Заев за австриски „Стандард“: Оптимист сум, ние се обидуваме да ја разбереме бугарската позиција, а тие нашата

Премиерот Зоран Заев во интервју за австрискиот весник „Стандард“ на прашањето за бугарското вето на пристапните преговори за Северна Македонија во ЕУ и можниот излез од...

Вртев ексклузивно за НоваТВ: Како што на растението му треба зреење, така и на Северна Македонија и треба зрелост во услови на глобален ветер кој дува од запад кон исток

За значењето на 8 септември -Денот на Независноста , за пресвртот на општествен но и на уметнички план што беше неминовен на почетокот на деведесеттите години...

Тасевски во интервју за НоваТВ: Само со еднаквост на сите заедници можеме да зборуваме за желба за еднакво вложување и учество во подобрување на системот

Гостин денеска во рубриката-Интервју, ни е Давид Тасевски – психолог, извршен директор на Субверзивен фронт, невладина организација чиј фокус на работа е ЛГБТИ заедницата но, и...

На општините им се потребни повеќе пари и едуциран кадар-интервју со Извршната Директорка на ЗЕЛС, Душица Перишиќ

Вкупниот долг на општините во 2018 година изнесуваше 4 милијарди и 998 илјади денари. Истата година од државниот буџет им беа префрлени 3 милијарди и 32...