Зеленски: Aко имаше целосно единство кога Русија го истражуваше Крим во 2014 година, немаше да има инвазија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вели дека сега е момент кога светот треба да реши дали брутална сила ќе владее со него. Тој повика на максимални санкции...

Кулеба со порака во случај на напад врз Украина: Ако дојде до војна, ќе има многу мртви руски војници

Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба денеска изјави дека многу руски војници ќе загинат доколку Русија изврши инвазија на неговата земја. САД и нивните сојузници можат...