Украинскиот претседател Володимир Зеленски вели дека сега е момент кога светот треба да реши дали брутална сила ќе владее со него.

Тој повика на максимални санкции кон Русија.

„Украина се спротивстави на нападите подолго од очекуваното, но не би била принудена да ја преживува оваа војна со толку многу жртви ако минатата есен беа воведени санкции кон Русија“, рече Зеленски обраќајќи се преку видео врска до лидерите на Светскиот економски форум во Давос.

Вели дека ако имаше целосно единство кога Русија го истражуваше Крим во 2014 година, немаше да има инвазија во февруари, пренесува „Гардијан“.

„Оваа година зборот пресврт е повеќе од реторички – ова е моментот кога се одлучува дали брутална сила ќе владее со светот“, рече Зеленски.

Вели дека доколку тоа се случи, тогаш собири како овој во Давос веќе немаат смисла. Русија на 24 февруари ја нападна Украина.