Српско Министерство за земјоделство: Во најкраток рок испорака на договорената пченица во регионот

Врз основа на договорот меѓу претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Албанија, Еди Рама, утрово во Белград беше организирана средба на министрите за земјоделство...

Немала резервирано количини за денеска: „Гаспром“ ја запре испораката за Германија преку Јамал-Европа

Руски „Гаспром“ утрово ги прекина испораките за Германија преку гасоводот Јамал-Европа, потврди германскиот оператор за гасна мрежа „Гаскејд“. Затоа Германија во моментот се снабдува со руски...

„АстраЗенека“ и ЕУ вонсудски го решија спорот за доцнење на испораката на вакцините против ковид-19

Фармацевтската лабораторија на „АстраЗенека“ и Европската Унија (ЕУ) постигнаа договор за испорака на анти-ковид вакцини и го завршија судскиот спор што Унијата го започна минатата пролет...