Муцунски на средба со директорот за Јадранот и Западниот Балкан во МНР на Италија, Касконе 

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски денес имаше средба со Андреа Касконе, Директор за Јадранот и Западниот Балкан во Министерството за надворешни работи на Италија. На средбата...

Тренчевска: Ромската заедница останува дел од приоритетите во програмата на Владата 2020-2024 и Министерството за труд и социјална политика

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска, денеска се сретна со директорот на НВО Челим од Италија, регионалниот претставник на проектот и со Ромскиот Ресурсен...

Експлозија на гас на Сицилија: Еден загинат и осум исчезнати лица во неколку урнати згради

Најмалку едно лице загина откако поради истекување на гас дојде до експлозија што предизвика уривање на неколку згради на Сицилија, соопштија утринава италијанските служби за итни...

Поројни дождови на Сицилија: Излевање на реки, лизгање на земјиште и нарушена работа на аеродромот во Палермо

Поројните дождови, кои го зафатија италијанскиот остров Сицилија, доведоа до излевање на реки, лизгање на земјиштето и нарушување на работата на аеродромот во Палермо. Поради лошите...

„Црвено-жолтите“ ќе гостуваат на Сицилија: Италија против Македонија во Палермо во баражот за СП 2022

Италијанската фудбалска федерација објави дека градот Палермо е избран за домаќин на полуфиналниот дуел од мундијалскиот бараж против македонската фудбалска репрезентација во договор со селекторот Роберто...