Ракетен напад во Кабул

Врз главниот град на Авганистан е извршен ракетен напад, јавија светските медиуми. Според новинската агенција Амај, неколку ракети ја погодиле населбата Хаир Кан во Кабул. Инцидентот,...

Мас: Германија дипломатски ќе остане во Кабул, ако талибанците ги исполнат условите

Германија е подготвена да продолжи со дипломатското присуство во Авганистан, доколку талибанците ги исполнат условите, изјави шефот на германската дипломатија Хајко Мас, пренесува „Дојче веле“. Сакаме...

„Не сакам тие да ми ги убијат децата“: очаен апел на авганистански преведувач  кој се извлече од канџите на Талибанците 

Повлекувањето на американските војници од Авганистан, за едни значеше спас, за други пат кон пеколот. Патувањето кон ветената земја, беше прекинувано од талибанците на една од...

Кабул го напушти и последниот американски авион-Бајден денеска ќе и се обрати на нацијата 

Последните американски воени авиони го напуштија Авганистан, објави генералот Френк Мекензи, командант на Централната команда на САД во Пентагон. Заминувањето на САД го означува крајот на...

ИД се огласи за ракетниот напад кон аеродромот во Кабул: Ние бевме

Џихадистичката група „Исламска држава“ презеде одговорност за денешниот ракетен напад кон аеродромот во авганистанскиот главен град Кабул. Војниците на калифатот истрелаа шест ракети кон меѓународниот аеродром...