Германија е подготвена да продолжи со дипломатското присуство во Авганистан, доколку талибанците ги исполнат условите, изјави шефот на германската дипломатија Хајко Мас, пренесува „Дојче веле“.

Сакаме да видиме инклузивна влада во Кабул, да ги почитува основните човекови права, правата на жените и Авганистан не смее да стане база за меѓународен тероризам, рече Мас.

Тој потенцира дека доколку се исполнат овие услови и ако дозволат безбедносните услови, тогаш Германија е подготвена да го продолжи дипломатското присуство во таа земја.

Претходно и канцеларката Ангела Меркел изрази надеж дека талибанците ќе бидат подготвени да соработуваат.

Наша цел мора да биде зачувување на што е можно повеќе промени кои ги постигнавме во Авганистан во последните 20 години. Талибанците се сега реалност во Авганистан. Тоа е горчлива реалност, но со тоа треба да се соочиме, рече Меркел во Бундестагот.

За разлика од повеќето земји кои ги затворија своите дипломатски преставништва во Кабул, Русија и Кина тоа не го направија.