Дали е можно?: Бензема со откупна клаузула на една милијарда евра

Неговиот престој во Мадрид, според актуелниот договор, истекува во 2019 година, но двете страни најдоа заеднички јазик за надградба на соработката. Тој е четвртиот првотимец во ростерот на Зинедин Зидан што стави параф на нов договор со „кралскиот“ клуб во изминатите седум дена по Марсело, Дани Карвахал и Иско