Кошарка: Карпош С. елиминиран во ЛШ, дебакл на Работнички во Русија

Пирова победа на „соколите“ во Талин. Освојувачот на македонскиот Куп славеше со 81:78 во реваншот со Калев/Крамо, но естонскиот претставник ќе оди на двомеч со Алба Фехервар поради поубедливата победа во Скопје со 87:79. Руска Парма, пак, во Перм го декласира тимот од Градски парк со 88:63 во првиот меч од првото коло квалификации за ФИБА Европа купот  

Кошаркарска ЛШ на ФИБА: Карпош С. против естонски Калев во 1. коло

„Соколите“ се домаќини во првата средба на 19 септември, реваншот е два дена подоцна во Талин. Победникот од двомечот, во второто коло ќе игра со унгарска Алба Фехервар. Последен противник до групната фаза во ЛШ е турски Пинар Каршијака

Сили за едно полувреме: Ц. Звезда е друга димензија за Карпош С.

Евролигашот додаде гас во третиот и последниот период за конечни 91:70 против „соколите“ по егал резултатот на полувреме (38:38). Симоновиќ и Бјелица постигнаа ппо 21 поен за белграѓани, само Лабовиќ (16) двоцифрен кај гостите од Скопје