Регионален форум: Борбата против корупцијата бара и политичка волја

Регионален форум „Борбата против корупција: Западен Балкан во фокус“. „Кога граѓаните чувствуваат дека не можат да успеат во нивниот систем заради корумпирани административци или коруптивни пркатики,...

Петровска – Брнз: Северна Македонија и САД се пример за стратешка, сојузничка одбранбена соработка

Министерката за одбрана Славјанка Петровска се сретна со амбасадорката на САД во нашата земја, Кејт Брнз. Северна Македонија и Соединетите Американски Држави имаат одбранбена соработка што...

Средба Маричиќ-Брнз: САД остануваат силен поддржувач на европската интеграција на Северна Македонија

Заменик претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ денес се сретна со амбасадорката на САД во Северна Македонија, Кејт Мери Брнз. На средбата се разговараше...

Грковска-Брнз: Продолжува соработката за унапредување на демократските процеси

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска ја прими амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнз, придружувана од...

Ковачевски – Брнз: Економската соработка да се интензивира со акцент на енергетски проекти

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски оствари средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнз. „Амбасадорката Брнз му го честиташе изборот...

Шекеринска – Брнз: Северна Македонија и САД споделуваат исти вредности, двете држави испишаа историја

Американската амбасадорка Кејт Мери Брнз денеска и предаде американско знаме на министерката за одбрана Радмила Шекеринска, како знак на заслуги за одбранбената соработка меѓу Северна Македонија...

Ковачевски на средба со амбасадорката Брнз: Остануваме посветени на реформите и евроинтегративниот процес

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, заедно со секретарот за меѓународна соработка на СДСМ, Бојан Маричиќ, денеска се сретна со амбасадорката на САД во Република Северна Македонија,...

Брнз: Сета помош што ќе биде собрана, ќе се намени за семејствата на жртвите во пожарот во Тетово

Американската амбасадорка во земјава, Кејт Мери Брнз, која и самата се вклучи во крводарителската акција, најави дека сета помош што ќе биде собрана преку „American corners“...

Брнз: Македонската економија покажа дека може да се адаптира и да успее, треба да се подобри деловната клима

Граѓаните се снаоѓаат, но мора да изградиме нови основи на кои ќе базира идната економија, заклучи амбасадорката, која беше една од говорниците на првиот панел.  Големите...

Амбасадорката Брнз за „Al Jazeera Balkans“: Фокусот треба да се држи на владеење на правото и на борбата со корупцијата

Македонија сега е модерна мултиетничка демократија, во која подеднакви права уживаат сите нејзини граѓани. Со Охридскиот договор поставен е важен темел за општеството и направено е...

Прајс и Брнз: Охрид и Преспа ја однесоа земјата во НАТО и на прагот на ЕУ

САД се гордеат што ја прославуваат заедно со Северна Македонија 20-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор којшто одигра суштинска улога во воспоставувањето на Северна Македонија...