Комеморација за Горјан Тозија: Медо беше еден од ретките кои успеваа околу себе да врзат многумина

Со едноминутен молк, но и аплауз, денеска на комеморацијата која се одржа во Кинотеката, колегите, соработници и пријатели се простија од филмскиот продуцент Горјан Тозија –...

Комеморација за Буштур во 12 часот во хотел „Хилтон“

Кошаркарската Федерација на Северна Македонија, Националниот Олимписки Комитет и Градот Скопје за денеска организираат Комеморативна седница за македонската кошаркарска легенда, Благоја Георгиевски-Буштур. Комеморацијата е закажана за...

Комеморативна седница по повод смртта на охридскиот градоначалник

Членовите на најтесното семејство, роднини, соработници, колеги, пријатели денеска се простија од ненадејно починатиот градоначалник на Охрид, проф. д-р. Јован Стојаноски. Големата сала на Оштина Охрид...

Комеморација: Аманетот на Ванчо за идните генерации македонски актери

– Не само во комедијата, Ванчо умееше и драмски ликови многу убаво да игра, беше сестран. Го знам како мајстор со години, нема што не знае да направи. Тоа е некој несреќен случај, но како се случи… Важно е дека го изгубивме Ванчо, Ване, Иван, Рамче

Шапеко на нозе за дочек на посмртните останки на фудбалерите

Три бразилски воени авиони синоќа полетале од градот Меделин, нивното пристигнување е најавено за денеска во 11 часот по средноевропско време по што е планирана и комеморација на која ќе присуствуваат претседателите на ФИФА и на Бразил, Џани Инфантино и Мишел Темер

Ден на жалост: Италија се простува од загинатите во земјотресот

Италија се простува од загинатите во земјотресот со комеморација во катедралата во Асколи Пичено. Сите знамиња на јавните објекти се на половина копје, денеска е ден на жалост во земјата