Франција нè учи за улогата на спортот во надворешната политика или за спортската дипломатија

Под покровителство на премиерот Ковачевски, денеска во Скопје се одржува трибина на која француски и македонски спортски работници разговараат за тоа како спортот да се стави...

Јовески и Русковска на меѓународна он лајн конференција во организација на бугарското јавно обвинителство

Владеењето на правото е една од темелните вредности на уставниот портедок на секоја демократска држава. Притоа, правото мора да биде еднакво достапно до секој граѓанин, а...

Конференција на ДКСК: „Избери го вистинскиот правец! Избери интегритет!“

Во насока на одбележување на 9 декември, меѓународен ден посветен на борба против корупцијата, Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска организира конференција „Избери го...

Теми на разговор меѓу Бајден и Путин: Украина, НАТО, енергија, Навални, контрола на оружје, сајбер напади…

Американскиот претседател Џо Бајден и неговиот руски колега Владимир Путин денеска ќе одржат видео-конференција. По нивниот состанок во Женева во јуни, листата на спорни прашања меѓу...

Шахпаска на Меѓународна конференција за жените Ромки: Со политики против родови стереотипи и сексизам создаваме општество кое интегрира

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска учествуваше на 8. Меѓународна конференција на жената Ромка, во организација на Советот на Европа во Стразбур, на која...

Ескобар ги повика С.Македонија, Србија и Албанија да разговараат со БиХ, Црна Гора и Косово да се приклучат на „ОPEN BALKAN“-Рама: Не треба да трошиме време на убедување на другите  

Во организација на републичкото собрание на Србија денеска се одржа конференција за „Отворен Балкан“ насловена како„Пат кон стабилизација, соработка и просперитет на регионот“. На неа партиципираа...

(Директно) Димитров на конференција за „Отворен Балкан-Пат кон Стабилизација, соработка и просперитет на Регионот“ во српското републичко собрание

На покана на организаторите – Народното собрание на Република Србија, Српско-американскиот конгрес за пријателство и Источно-западниот мост, заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров...

Главни приоритети на КОП26: Ограничување на температурата и намалување на емисиите на јаглерод диоксид

Наредните денови на Конференцијата на Обединетите Нации (ОН) за климатски промени КОП26 во Глазгов, ќе се дебатира за нацрт-договорот со која се повикуваат земјите да ги...

Духовито предупредување за климатските промени: Министер на Тувалу одржа говор во море до колена и со завратени ногавици

Министерот за надворешни работи на Тувалу, Симоне Кофе, во видео обраќање што ќе биде прикажано на Самитот за климатски промени на Обединетите Нации (ОН) во Глазгов,...