Златниот унгарски гимнастичар од Сиднеј, Силвестер Чолани почина од коронавирусот

Унгарскиот гимнастичар Силвестер Чолани (52), освојувач на златен медал во дисциплината кругови на Олимписките игри 2000 во Сиднеј, почина денеска по едномесечните компликации од коронавирус. Освен...

Израелско истражување: Три дози од „Фајзер“ штитат од омикрон, но четири пати помалку од делта сојот

Израелските научници вчера објавија дека откриле оти тројната вакцина против коронавирус со вакцината на „Фајзер“/„Бајонтек“ обезбедува значителна заштита од нова варијанта на омикрон. Заклучоците од истражувањето...