Институциите заштедиле 20 отсто струја но не сите, Министерството за локална самоуправа рекордер по потрошени 79 отсто повеќе

Државните институции заштедиле 20 отсто струја во септември годинава споредено со септември лани. Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска информираше колку се спроведуваат препораките на Владата...

Превенирањето на енергетската криза централна тема во септемвриската агенда на Владата

Судејќи според последните изјави за резултатот од средбите во Грција и Бугарија, Македонија, во соработка со соседите, ќе го преживее „струјниот удар“ кој го прогнозираат енергетските...

Маржата за трговија со струја ограничена на 10 отсто, крајниот снабдувач ќе наплаќа 20 наместо 50 отсто

На предлог на Министерството за економија, Владата на денешната седница донесе одлука за посебни услови според кои ќе се определува највисоката трговска маржа на пазарот со електрична...

Цената на струјата галопира, денес вонредна средба меѓу Анѓушев и Бектеши

Министерот за економија Крешник Бектеши и претседателот на Македонската енергетска асоцијација Кочо Анѓушев денес на вонредна средба во Стопанската комора ќе го дискутираат најновиот развој околу...

Домаќинствата од утре ќе можат да произведуваат и продаваат струја

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска информираше дека го потпишал Правилникот за обновливи извори на енергија со кој граѓаните и компаниите ќе можат да произведуваат електрична...

Македонија не стравува од заканите за стопирање на рускиот гас – Бектеши тврди има алтернативни решенија

Снабдувањето со природен гас во Македонија е обезбедено до 15 април, тврди министерот за економија Крешник Бектеши. По најавите на Русија дека ќе ја стопира испораката...

Се анализираат актуелните антикризни мерки, но не е исклучена можноста за воведување и на дополнителни

Министерството за економија денеска ќе прави анализа како се спроведуваат антикризните мерки. Министероот за економија, Крешник Бектеши вели дека анализата која ќе ја прават денеска, ќе...