Донирани 46 лични предмети на големиот македонски поет Анте Поповски во Музејот на македонската борба за самостојност

На иницијатива на Музејот на македонската борба за самостојност, семејството на големиот македонски поет Анте Поповски донира 46 лични предмети, соопшти директорката на музејот, Даниела Николова...

Заев: Културно-информативниот центар во Тирана ќе придонесе за презентирање на традицијата, културата и уметноста на нашата земја во Албанија

Ќе се забрза и процесот на отворање на Културно – информативниот центар на Албанија во Скопје. Премиерот Зоран Заев денеска по работниот ручек на лидерите на...

Вечерва се затвора „Охридско лето“: За крај претставата „На отворено море“ на Југословенскиот драмски театар

Со изведба на претставата „На отворено море“ во режисерска поставка на Егон Савин и актерската екипа на Југословенско драмско позориште од Белград, вечерва во Античкиот театар...

Од денеска до 26 август: Манифестација „Филмска култура“ по повод 30 години независност

По повод одбележување на 30 години од осамостојувањето на Северна Македонија, од денес до 26 август ќе се одржи културна манифестација насловена како „Филмска култура“. Домаќини...

Вечерва на „Охридско лето“: Претставата „Мојот маж“ на Југословенско драмско позориште

Претпоследниот ден од годинашното фестивалско издание на „Охридско лето“ е резервиран за театарската претстава „Мојот маж“, режисерска поставка на Јелена Томиќ, во изведба на Југословенскиот драмски...