Драматично на летот на „Ер Србија“ за Москва: Пријавиле бомба, авионот се вратил во Белград

Набрзо по полетувањето од белградскиот аеродром на летот ЈУ 652Д на „Ер Србија“ за Москва, била пријавена бомба, дознава РТС. Според безбедносната процедура, авионот бил вратен...

Не беше со „Ентерпрајс“ ама беше со „Њу Шепард“: Капетан Кирк од Ѕвездени патеки мина 11 минути во земјената Орбита

Вилијам Шетнер мина 11 минути во ракетата на вселенската агенција „Блу oриџин“ во земјината Орбита. Славниот капетан Кирк, иконата на „Ѕвездени патеки“, вчера стана највозрасниот човек...

Лошото време и маглата се причини за падот на хеликоптерот во кој загина Коби Брајант

Американските метеоролози потврдија дека видливоста била многу лоша во моментот на несреќата. „Влажноста на воздухот била 100 отсто што говори дека воздухот бил како супа“, вели Мајк Геј од „Си-Ен-Ен“ во описот на условите на летот