Кривична пријава за екс раководителка во Центарот за вработување: Три години набавувала стоки и услуги за себе со службени пари

Кривична пријава против лицето С.А. (36), раководител во Центар за вработување при АВРМ, денеска поднесе Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал до ОЈО за...

Занаетчиска комора: Ниту бизниси ќе одржиме, ниту вработени ќе задржиме без поддршка за плата

Занаетчискиот сектор се соочува со многу предизвици во услови на криза поради пандемијата со ковид-19. Занаетчиите се соочуваат со намалена побарувачка на занаетчиските производи и услуги,...

Радев во разговор со Вархеји: Oчекуваме конкретни резултати од дијалогот со С. Македонија

Бугарскиот претседател Румен Радев во телефонски разговор со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји денеска изразил очекувања на Софија дека дијалогот со Северна Македонија ќе доведе до...

СЗО за здравствениот систем на С. Македонија: Сè повеќе луѓе имаат пристап до јавното здравство, трошоците се катастрофални и остануваат предизвик

Луѓето во Северна Македонија сѐ повеќе имаат пристап до јавно финансирана здравствена заштита, но катастрофалните трошоци за здравствена заштита остануваат предизвик, открива новиот извештај на СЗО/Европа...

Приведено лице во Софија: Пишувал навредливи коментари на Фејсбук за автобуската несреќа

Полицијата приведе 24-годишен маж кој објавувал коментари на Фејсбук, поврзани со трагичната несреќа со патничкиот автобус на автопатот „Струма“ кои се некомпатибилни со моралните и етичките...

Сарафов: Човечка грешка е најверојатна причина за несреќата, а не терористички акт или туби со нафта

Аутопсиите покажуваат дека сите загинати во автобуската несреќа починале од задушување, a не од ударот. Тоа значи дека биле живи во моментот на пожарот. Конечна проценка...

Одлука на Град Скопје: Два милиона денари парична помош за семејствата на жртвите во автобуската несреќа

Град Скопје ќе додели два милиона денари за семејствата на загинатите во автобуската несреќа што се случи пред два дена во Бугарија. На предлог на градоначалничката...

Пронајдени се 44 тела во автобусот на смртта: Еден од преживеаните тврди дека спасил осум лица

Портпаролката на главниот обвинител на Бугарија, Сијка Милева, денеска на прес-конференција со заменик-јавниот обвинител на Бугарија Борислав Сарафов, изјави дека на местото на трагедијата се пронајдени...