Преживеаните од несреќата во стабилна состојба во болницата „Пирогов“, едно лице денеска ќе биде оперирано

Сите пациенти кои се повредени во автобуската несреќа на автопатот „Струма“ се наоѓаат во стабилна општа состојба и нема опасност по нивните животи, соопшти денеска од...

Главниот бугарски обвинител доаѓа во Скопје да преземе ДНК примероци за идентификација на жртвите

Главниот бугарски обвинител Иван Гешев денеска ќе дојде во Скопје за лично да поднесе барање за правна помош до Обвинителството во Северна Македонија. Бугарските обвинители треба...

Бугарски експерти: Делницата на автопатот „Струма“ каде изгоре автобусот ја правеше македонска компанија

Делницата од автопатот „Струма“, на која во вторникот рано наутро изгоре автобус при што загинаа 45 лица, била „послана“ од македонска компанија пред неполни 20 години,...

Трет ден на жалост во Македонија: Идентификацијата на жртвите ќе заврши за најмалку седум дена, одземена лиценцата на „Беса транс“

Идентификацијата на 45-те загинати во завчерашната тешка сообраќајна несреќа ќе се прави по земање на биолошки материјал од роднините на жртвите. Целата процедура се очекува да...

Продолжува неизвесноста за невакцинираните: Кој ќе плаќа за ковид-тестови, компаниите или лицата?

Продолжува неизвесноста за вработените кои сè уште не се вакцинирани против ковид-19. Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) е против барањето за тестирање на невакцинираните работници...

Метео: Променливо облачно со утринска магла, преку ден јужен ветар и температури до 13 степени

Времето денеска ќе биде променливо облачно со утринска магла по одделни котлини. Ќе дува слаб до умерен ветар од југоисточен правец, особено долж Повардарието. Минималната температура...