Планот на Макрон да создаде нова политичка организација е обид да запре проширувањето на ЕУ, велат експерти

Експертите за политика на ЕУ велат дека предлогот на францускиот претседател Емануел Макрон за создавање нова политичка организација чија цел е обединување на земјите кои ги...

Макрон и Путин разговараа повеќе од 2 часа

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска имаше разговор со рускиот колега Владимир Путин, кој траеше повеќе од два часа, соопшти Елисејската палата пред малку. Канцеларијата на францускиот...

Завршна претседателска дебата пред утрешните избори во Франција: Макрон доминираше – Ле Пен возвраќаше

Во среда навечер 15,6 милиони Французи ја проследија дебатата меѓу двајцата финалисти на француските претседателски избори Емануел Макрон и Марин Ле Пен. Педантните соработници на двајцата кандидати уште...