Франција на кормилото на ЕУ, Западен Балкан приоритет, а и решавањето на проблемите меѓу Софија и Скопје

Франција денеска од Словенија го презема шестмесечното претседавање со Европската Унија. Официјален Париз најавува дека своето претседавање ќе го фокусира на прашањата за суверенитетот и градењето...

Бајден и Макрон денеска телефонски ќе разговараат за кризата со „Договорот за подморници“

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ќе разговара со својот американски колега Џо Бајден за кризата што се случи меѓу Париз и Вашингтон поврзана со раскинатиот договор...

Во Франција вакцинирани 40 милиони лица

До денеска  60 отсто од француското население примило барем една доза од вакцината против Ковид-19. Само во последните две недели биле вакцинирани четири милиони лица. -Заедно...

Макрон: Задолжителна вакцинација, од септември контроли и санкции

Францускиот претседател Емануел Макрон, во радио-телевизиско обраќање до нацијата, соопшти дека вакцинацијата за негувателите и медицинскиот персонал ќе биде задолжителна, а најави и воведување други мерки...