Германскиот Формула 1 тим Мерцедес веќе започна со тестирање на ажурираниот болид од 2023 година со пошироки странични понтони.

Како што објави „Auto Motor und Sport“ моделот на новиот автомобил веќе активно се однесува во аеродинамичниот тунел.

 Претходно, намерата за промена на концептот на актуелниот болид ја искажа и шефот на Мерцедес, Тото Волф.

 Пилотите на Мерцедес немаа многу причини за радост викендот на отворањето на новата сезона. Во Бахреин, Луис Хамилтон заврши на петтото место, додека Џорџ Расел ја освои седмата позиција.

извор: МИА