Кошарка: Купот на Македонија од 12 до 14 април

Завршниот турнир требаше да се одигра викендот во Гевгелија, но е одложен за два месеца поради стравичната автобуска несреќа на автопатот Скопје - Тетово во која починаа 14 лица меѓу кои и младиот кошаркар на Гостивар, Јовица Трпевски

Четири федерации добија 240.000 евра од Игрите на среќа

Агенцијата за млади и спорт (АМС) насочи 5,2 милиони денари за ракометарите, по 4 милиони за фудбалерите и за кошаркарите и 1,5 денари за каратистите како поддршка на нивните настапи на меѓународната сцена, но и за организација на меѓународни натпреварувања чиј домаќин е Македонија

Давитков: Без двоумење прифатив,а можев да пијам сок на плажа во Дубаи

Македонската кошаркарска федерација (МКФ) денеска обзнани дека е ставен крај на селекторската сага. Кормилото на „црвено-жолтите“ му е доверено на 53 годишниот стручњак од Кочани чија задача ќе биде подигнување на паднатиот национален тим

Мак-баскет: Кошарка од наредниот викенд, пари по Собранието

Предлогот на Куманово за поместување на сезоната за една недела беше едногласно прифатен на Здружението на клубови Прва лига мажи и заземен е став за одложување на плаќањата кон МКФ до средината на наредниот месец

УО на МКФ: Наумоски свика вонредно Собрание на 15 декември

Првиот човек во мак-баскетот ја отфрли иницијатива на клубовите како нелегитимна бидејќи три субјекти од потписниците, наводно, немале решение за дејност спорт од АМС. Предлог викендот да стартува домашното првенство