Признанија за 11 просветни работници за придонес и особени залагања во воспитно образовната работа

Единаесет просветни работници се добитници на признанија за континуиран придонес и особени залагања во воспитно-образовната работа што ги додели Сојузот на просветни работници на Северна Македонија...

Рок за приговори до 8 октомври: Објавени листите со примени бруцоши во студентските домови во Скопје

Објавени се резултатите од Конкурсот за прием на студенти на додипломски студии во државните студентски домови и други објекти за сместување во Република Северна Македонија за...

МОН: Од утре аплицирање за добивање и за продолжување на студентски стипендии

Од утре започнува пријавувањето за остварување на право на студентска стипендија, информираат од Министерството за образование и наука (МОН). Согласно условите и критериумите наведени во конкурсот за...

Експертска поддршка за МОН од Естонија за развој на дигитализацијата во образованието

Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска одржа состанок со делегација од Естонија, претставници од Секретаријатот за европски прашања и од Амбасадата на Соединетите Американски...

МОН: Повторени конкурсите за стипендии за ученици во дуални паралелки и во тригодишно стручно образование

Министерството за образование и наука информира дека објави повторени конкурси за доделување на стипендиите наменети за ученици кои се запишани во дуални паралелки и за стипендиите...

Царовска: Бројот на новозаразени ученици вчера е помал, засега нема индикација за промена на наставниот модел

Вчера бројот на позитивни ученици во училиште е 0,01, што значи дека се помалку новозаразени во споредба со понеделникот. Досега немаме индикација дека наставниот модел треба...

МЕЃАШИ: МОН да воведе бесплатно тестирање во училиштата, настава да има и на отворено

Првата детска амбасада во светот МЕЃАШИ повикува на проактивност и мобилност од страна на Министерството за образование во образовниот систем, и бара да се воведе задолжително бесплатно...

Царовска: Сместувањето во ученичките и студентските се одвива во најдобар ред согласно протоколите

Министерката за образование и наука, Мила Царовска денеска одржа средба со директорите на ученичките и студентските домови. Од Министерството информираат дека сместувањето во ученичките и студентските...

Царовска со директорите на училиштата: Важно е да се почитуваат заштитните мерки за училиштата да останат безбедни

Во сите училишта се почитуваат мерките за заштита, тврдат од МОН. Образовниот систем е во добра кондиција и успешно се спроведува наставата со физичко присуство, според...