Германија: Мировната награда на Вестфалија за 2020 година за Заев и Ципрас

За својата дипломатска умешност во решавање на спорот околу името Македонија, бившите премиери Зоран Заев и Алексис Ципрас се одликувани со престижната Мировна награда на Вестфалија за оваа година

Распишан конкурсот за наградата „Роман на годината“

Конкурсот трае до 15 јануари во 2020 година, а право на учество имаат сите романи кои за првпат се објавени на македонски јазик во 2019 година. Петчлената жири-комисија ќе го соопшти лауреатот најдоцна на 15 март во 2020 година

Нема награда „Мито Хаџи Василев-Јасмин“ за 2019 година

Одборот за наградата за публицистика и новинарство, со кој претседаваше Катерина Блажевска, нема да ја додели наградата затоа што, како што е наведено во одлуката, ниту еден од кандидатите не го доби потребното мнозинство гласови

Врачена државната награда „8 Септември“ во областа на спортот

Годинашни лауреати се Борачот Томе Коцев, спортскиот лекар Слободан Николиќ, кајакарот Атанас Николовски и легендата на ФК Вардар, Кочо Димитровски. Признанието за животно дел го доби Драган Стојановски, претседател на Карате федерацијата на Македонија

Колумбиската Влада нуди награда: Еден милион долари за поранешен лидер на ФАРК

Колумбиската Влада понуди награда од еден милион долари за информации за поранешниот лидер на герилската организација Револуционерни вооружени сили на Колумбија (ФАРК). Полицијата трага по Ернан Дари...