Мировната награда на Вестфалија за премиерот Заев-големо признание за нашиот народ и татковината

Миротворците од Преспа- Зоран Заев и Алексис Ципрас, се запишаа во листингот на оваа Меѓународна награда на која се сместени и имињата на поранешниот чешки претседател...

Лидија Димковска-добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ на Струшките вечери на поезијата

Познатата македонска поетеса Лидија Димковска е добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ што се доделува од страна на Струшките вечери на поезијата  за најдобра поетска збирка помеѓу...

По 250.000 евра за членовите на италијанската репрезентација

Членовите на италијанската фудбалска репрезентација ќе добијат по 250.000 евра како награда за освојувањето на Европското првенство, јавија денеска локалните медиуми. Италијанската фудбалска федерација за освоеното прво...

Пулицер за тинејџерката која го сними убиството на Флојд

Годинешната Пулицерова награда во најпрестижната категорија „Во служба на јавноста“ ја доби весникот „Њујорк Тајмс“ за неговото „храбро и сеопфатно“ известување за пандемијата на коронавирусот, соопштија...

„Фридрих Еберт“: Наградата за човекови права за 2020 година за Зоран Заев

Фондацијата „Фридрих Еберт“, на двегодишнината од Преспанскиот договор, објавува дека наградата за човекови права за 2020 година ја доделува на Зоран Заев. Официјалното доделување на признанието...