Казахстанскиот претседател со наредба до силите за безбедност: Пукајте без предупредување

Претседателот на Казахстан Касим-Жомарт Токаев за време на обраќањето до нацијата, издаде наредба да се отвори оган „врз терористите“ без предупредување. Претседателот рече и дека казахстанските...

Суд во Мисури ја блокира наредбата на Бајден за задолжително вакцинирање на здравствените работници

Американскиот претседател Џо Бајден нареди задолжителна вакцинација на здравствените работници, што требаше да почне од наредната недела, но е блокирана од сојузен суд во Мисури. Само...

Стапи во сила наредбата за вакцинација на Бајден: Компаниите во САД се соочуваат со казни и до 14.000 долари по човек за непочитување

Од денеска во САД е на сила наредбата на претседателот Џо Бајден, согласно која десетици милиони луѓе во компаниите со 100 или повеќе вработени мора да...

Наредба на лидерот на талибанците: Ослободување на политичките затвореници во Авганистан

Лидерот на радикалното талибанско движење Хајбатула Ахунџада нареди ослободување на политичките затвореници од затворите во Авганистан. Информацијата ја пренесе портпаролот на Талибанците, Кари Јусуф Ахмади. Врховниот...

АА: Владата да не манипулира и да ѝ пристапува на наредбата на Бајден само од политичка призма

Алијансата на Албанците (АА) го поздравува извршниот налог на претседателот на САД, Џо Бајден со кој се даваат големи овластувања на Министерството за финансии, во консултација...

Заев: Извршната наредба на Бајден е сериозна порака за охрабрување и мотивација

Борбата против криминалот и корупцијата навистина ги уништува демократските општества и затоа кога САД, најсовршената демократија пример за сите, ја испраќа оваа чиста порака за нас...

Во Турција издадена наредба за апсење на 56 членови на „ФЕТО“

Турските власти денеска издадоа наредба да се уапсат вкупно 56 осомничени членови на Фетулахистичката терористичка организација (ФЕТО), објави турската телевизија НТВ. Операцијата се спроведува по наредба...