Русија нареди протерување на повеќе дипломати од западните земји како реципроцитет на мерките што ги презедоа повеќе држави порадитруењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Велика Британија.

Оваа одлука следува еден ден откако Русија протера 60 американски дипломати – 58 од Москва и двајца од Екатеринбург и го затвори американскиот конзулат во Санкт Петербург, откако Вашингтон протера 60 руски дипломати и го затвори рускиот конзулат во Сиетл.

Москва денеска побара од британскиот амбасадор официјален Лондон да го намали својот дипломатски персонал во Русија за да го изедначи присуството со рускиот во Велика Британија. Москва исто така нареди затворање на Британскиот совет. Од Британија се протесрани 23 руски дипломати.

Амбасадорот на Велика Британија, Лори Бристоу бил повикан во руското Министерство за надворешни работи каде му била предадена протестна нота во која се вели дека “провокативните акции на Британија” довеле до одлука на другите влади да ги протераат руските дипломати.

Исто така му било кажано дека Велика Британија ќе мора дополнително да го намали дипломатскиот персонал во Русија, но не е јасно уште колку британски официјални претставници ќе мора да заминат од Москва.

Дваесет и девет земји досега протераа 145 руски дипломати во знак на солидарност со Велика Британија. И НАТО, исто така, нареди 10 руски претставници да ја напуштат мисијата во Белгија.

Советникот за национална безбедност на Велика Британија, Марк Седвил, изјави дека протерувањето на западните земји е насочено кон искоренување на тајните руски разузнавачки мрежи.

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров, рече дека Русија соодветно ќе одговори, додавајќи дека причина за таквот потег е “грубиот притисок од САД и Велика Британија под изговор за таканаречениот случај” Скрипал “.

Тој побара руски претставници да ја посетат Јулија Скрипал, која е руски државјанин.

Русија, како што рече исто така, побарала состанок со Организацијата за забрана на хемиско оружје за “утврдување на вистината”.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутерес, во четвртокот предупреди дека светот ризикува “да дојде до ситуација која е слична, во голема мера, на она што го живеевме за време на Студената војна”.

Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија беа отруени со нервен гас во Салсбери, Англија, на 4. март. Скрипал и натаму е во критична, но стабилна состојба, додека состојбата на неговата ќерка Јулија се подобрува.