АМС: Федерации на Северна Македонија или Национални федерации – одберете сами

Македонската фудбалска репрезентација е последната во екипните спортови што забележа настап на меѓународна сцена како претставник на земја што во ФИФА и УЕФА е заведена како ФИР Македонија. Машката ракометна репрезентација, пак, се чини ќе биде прва во екипна конкуренција што во двомечот со Исланд за ЕП 2020 ќе претставува земја заведена како Северна Македонија во пописот на ИХФ и ЕХФ