НБА препорача трета доза од вакцината против ковид-19, со посебна итност за оние кои примиле Џонсон и Џонсон

Раководството на Лигата и Националната асоцијација на кошаркари, работејќи заедно врз основа на препораките на експертите за јавно здравје и заразни болести на НБА, соопштија дека...

НБА со протокол за невакцинирани играчи: секој ден тест, забрана за посета на барови

Правилата за невакцинирани кошаркари вклучуваат секојдневно тестирање за СОВИД-19, социјална оддалеченост до два метра на состаноци на тимот, забрана за храна во иста просторија со други...

НБА лигата суспендирана на неодредено време

Раководството на НБА лигата донесе одлука за суспензија на сезоната на неодредено време по потврдата на позитивен тест на Ковид-19 кај кошаркар на Јута. Резултатите од неговиот примерок пристигнаа непосредно пред мечот со Оклахома, меѓутоа заразеното лице не беше во салата

НБА плејоф: Торонто против Голден Стејт за шампионскиот прстен

Првото финале во клупската историја репторси го осигураа по победата над Милвоки со 4:2 во завршната серија во Источната конференција. Решавачкиот триумф го остварија ноќеска со 100:94 и на тој начин ги елиминираа бакси кои имаа 2:0 по двата воведни меча. „Вориорси“, пак, кои се бранители на тронот, во западното финале го „исчистија“ Портланд со 4:0.Големото финале во НБА лигата почнува во четврток, Торонто е домаќин на првата средба

НБА: Кливленд во финале

Кливленд Кавалирс ќе игра во финалето на НБА плејофот, откако ноќеска во мајсторката од финалната серија на Истокот го победи Бостон Селтикс со 87:79. Ова е...