Грција бара паневропски мерки за справување со недостигот од лекови

Грчкиот министер за здравство, Танос Плеурис, ја повика Европската комисија да преземе мерки за надминување на недостигот од лекови, пишува весникот „Катимерини“. Според соопштението на грчкото...

Правдата на чекање, Уставен суд пред „локдаун“, Русковска гони организиран криминал со пет обвинители

Основните и вишите јавни обвинителства веќе подолго време се соочуваат со сериозен кадровски дефицит – недостигаат дури 60 обвинители. Речиси и да нема обвинителство во Македонија...

(Видео)Британската влада пред одлука да ја мобилизира војската поради огромните редици пред бензинските пумпи

Како што јави Скај њуз,Британската влада, најверојатно ќе ја мобилизирала војската поради огромните редици што се создаваат на бензинските пумпи низ целата земја. Ова за Скај...

Пациенти со дијабетес шест дена без инсулин и игли за лекот

За разлика од пациентите со дијабетес, во Министерството за здравство тврдат дека во моментов има доволно потребни количини инсулин, игли и ленти за инсулин и дека имало технички проблем во дистрибуцијата

Желба на дете со дијабетес: Сакам да има современи мерачи и инсулини

Дванаесет годишната Миа Чичкариќ која има дијабетес има желба сите деца во државата да добијат сензорни мерачи кои ќе ги одморат малите детски прсти од безброј боцкања. Зошто државата наместо современа терапија, се враќа чекор назад со застарени генерации инсулини?