Пендаровски: Да видиме како од понеделник ќе се развива ситуацијата по неуспешниот обид за изгласување недоверба на Владата

Во врска со тоа дали ќе има предвремени парламентарни избори, шефот на државата појасни дека според Уставот, постои само еден начин за распишување предвремени избори, а...

Падна владата на Шведска: Кириите му ,,пресудија“ на премиерот Левен

Пратениците во шведскиот парламент му изгласаа недоверба на премиерот Стефан Левен, откако опозиционите партии се спротивставија на неговиот предлог закон за одредување на висината за станарина. На...

Не му верува: Трамп го смени главниот разузнавач кој ја водеше истрагата против него

Во писмо до американските законодавци, претседателот на САД, Доналд Трамп најави дека ќе го разреши од функција генералниот инспектор на разузнавачките служби Мајкл Аткинсон, пишува весникот...

ВМРО-ДПМНЕ се враќа во Собранието,ќе бара гласање недоверба на Владатa

Извршниот и Централниот комитет ВМРО-ДПМНЕ  синоќа донесе одлука пратениците од партијата да учествуваат во работата на Собранието на Македонија. – Донесовме одлука учествувајќи во работата на...